Aizraujošs ceļojums veselīga uztura pasaulē

Statistika ir nepielūdzama – pēdējās desmitgadēs būtiski pieaugusi virssvara un aptaukošanās izplatība kā pieaugušo, tā bērnu vidū. Šī tendence uztrauc ārstus un uztura speciālistus, jo palielināta svara dēļ var rasties dažādas veselības problēmas. Visbiežāk pie vainas ir nepareizs uzturs un mazkustīgs dzīvesveids. Lai sekmētu zināšanas par veselīga uztura pamatprincipiem, tapusi mācību filma skolēniem no 1. līdz 5.klasei, kur atspoguļota vērtīga, pierādījumos balstīta informācija par pareizu ēšanas kultūru. Filma kā palīgmateriāls lieti noderēs kā pedagogiem, tā vecākiem, jo bērna ēšanas paradumi vispirms veidojas ģimenē.

Video Url

Kāpēc ir jāēd brokastis, pusdienas un vakariņas? Kālab ūdens uzņemšana visas dienas garumā ir tik svarīga? Kā pagatavot veselīgos našķus? Vēl – izrādās, ka šķīvis jādala trīs daļās, kur pusi aizņem augļi un dārzeņi, ¼ gaļa, zivis, zirņi, pupas, piena produkti, bet uz atlikušās daļas ir maize, makaroni, putraimi, kartupeļi. Iepriekš uzskaitītie ir vien daži no filmā ietvertajiem un iztirzātajiem jautājumiem.

“Mācīt bērniem, kā pareizi ēst, manuprāt, jāsāk pēc iespējas agrāk, vislabāk – jau bērnudārzā. Visai bieži novērojamas situācijas, kad liekā svara un aptaukošanās problēmas bērniem parādās, uzsākot mācības skolā, pirmajā otrajā klasē. Kādēļ? Jo vecāku dotā kabatas nauda tiek iztērēta par neveselīgiem našķiem. Turpretī, paaudze, kuri jau kopš agras bērnības zina, kas ir veselīgs uzturs, šīs zināšanas skolas laikā vēl nostiprina un pilnveido, vēlāk būs zinoši jaunie vecāki, kuri savukārt mācīs savus bērnus. Man ļoti gribētos, lai tas būtu kā mantojums, ko nodod no paaudzes paaudzē. Diemžēl visai bieži nākas saskarties ar to, ka vecāki bērnam māca pareizus uztura ieradumus, bet, piemēram, vecvecāki, gribot mazbērnus palutināt, regulāri cienā ar kaut ko garšīgu un ne jau vienmēr veselīgu,” saka dietoloģe Lolita Vija Neimane, kura piedalījusies mācību filmas satura izstrādē. Kā uzsver speciāliste, filmā apkopoti jaunākie, uz pierādījumiem balstīti uztura ieteikumi.

Lai informāciju veidotu bērniem saistošu un spētu noturēt viņu uzmanību, filmā darbojas  divi izdomāti tēli: supervaronis Brokolis Olis, kurš ir veselīgu ēšanas paradumu aizstāvis, kā arī Melis Karamelis, kurš simbolizē neveselīgu uzturu. Tāpat filmā redzami trīs bērni vecumā no 9-11 gadiem, kuri vēlas uzzināt visu par veselīgā uztura noslēpumiem. Aplūkotas ikdienišķas situācijas, kurās bērni nonāk katru dienu, lai pēc iespējas vairāk skatītāju varētu tajās atpazīt sevi un smelties motivāciju ikdienā patērēt vairāk veselīgu ēdienu, našķu un dzērienu.

Filmas saturu izstrādāja: kino dramaturgs (scenārists) Ilona Bērziņa; Dietologs Lolita Vija Neimane; Izglītības iestādes pedagogs Žanna Knoka. Filma pieejama ar subtitriem latviešu valodā, kā arī surdotulkojumu.

Projekta ietvaros ir izveidotas četras epizodes par veselīgu uzturu, kur katrā no tām tiek detalizēti apskatīta cita tēma. Lai skolēniem uzņemtā informācija labāk paliktu atmiņā, ieteikums skolotājiem pēc katras epizodes klasē pārrunāt filmas saturu. Informatīvais materiāls par filmu un praktisku uzdevumu piemēri pedagogiem meklējami šeit. Tāpat pieejamas arī darba lapas.

Video epizodes meklē www.esparveselibu.lv sadaļā "Video".

Mācību filma izveidota Eiropas Sociālā fonda projekta “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (Identifikācijas Nr. 9.2.4.1/16/I/001) ietvaros.