Kustinācija

Sabiedrības informēšanas kampaņas "Kustinācija" mērķis ir aktīvi iekustināt iedzīvotājus visā Latvijā, tādējādi veicinot kustīgu dzīvesveidu kā vērtību un palielinot regulāru fizisku aktivitāšu veikšanu ikdienā. 

Ar jaunvārdu "Kustinācija" vēlamies parādīt, ka kustība nacionālā mērogā var kļūt par vienojošu elementu, kas sniedzas pāri dzīvesvietas, vecuma, ienākumu un tautības barjerām. Aktīvi iekustinot nāciju, mēs ilgtermiņā varam veicināt sabiedrības veselību. 

Kampaņā "Kustinācija" ietvertas dažādas izglītojošas aktivitātes, piemēram, profesionāla autoru komanda izstrādājusi metodisko programmu dažādām mērķgrupām, lai mudinātu kustēties pareizi. Tāpat visā Latvijā noritēja izglītojošā programma bērnudārziem un skolām, veicinot veselīgu interesi par kustēšanos jau no mazotnes, kā arī tika īstenota kustību vēstnešu jeb "Kustinatoru" tūre novados, lai iedvesmotu uzņēmumu, biedrību, pašvaldību un citu sabiedrības grupu pārstāvjus vairāk kustēties. Kampaņas gaitā notika arī dažādu veselīgu hobiju iedzīvināšana sadarbībā ar brīvprātīgajiem kustību vēstnešiem un citas saistošas aktivitātes. 

Mudinot kustēties vismaz 30 minūtes piecas reizes nedēļā, ar kampaņu vēlamies akcentēt, ka fiziskās aktivitātes ir veids, kā rūpēties par savu veselību un arī atrast jaunus draugus.

Laikmetā, kad digitālā pasaule un tās radītās iespējas aizņem krietnu daļu no cilvēku dienas gaitām, īpaši svarīgi ir atcerēties par aktivitāšu iekļaušanu mūsu ikdienas grafikā. Lai būtu veselīgāki, mēs varam sākt arī mazumiņu, piemēram, ierobežojot laiku, ko pavadām sēdus un lūkojoties datoru, telefonu un TV ekrānos, kā arī iekļaujot vairāk kustību savā dienas ritmā.

Kampaņas mērķauditorija: Visi Latvijas iedzīvotāji.

Kampaņas periods: Līdz 2019. gada beigām.

Kampaņas gaitā organizētas vairākas vērienīgas aktivitātes Rīgā un reģionos.

 • Izstrādāti vingrojumu kompleksi dažādām vecumgrupām, ko sagatavojuši Latvijā atzīti speciālisti: treneris Viktors Lācis, fizioterapeits Mareks Osovskis un sporta ārste Sandra Rozenštoka.
 • Apmācīti vairāk nekā 100 Kustības vēstneši, no kuriem daudzi organizē nodarbības savā apkaimē daudzos Latvijas reģionos. Piedalīties var ikviens interesents bez maksas. 
 • Vērienīga programma skolās un pirmsskolas izglītības iestādēs bērniem mācīja kustēties pareizi. Gan bērni, gan pedagogi un bērnu vecāki saņēma informatīvos materiālus ar īpaši šai kampaņai izstrādātiem vingrojumu aprakstiem. Vingrojumu mērķis ir jau no mazotnes bērniem iemācīt fizisko aktivitāšu nozīmi savas veselības un labsajūtas celšanai.
 • No oktobra līdz janvārim “Kustinācijas tūres” laikā tika apmeklētas 16 vietas Latvijā, kuru nosaukumi sākas ar burtu atbilstoši frāzei “Kustinācijas tūre”. Kustinators – profesionāla fizioterapeite Maija Nāckalne – parādīja vienkāršu, bet efektīvu vingrojumus un stāstīja, kā kustēties pareizāk, lai uzlabotu pašsajūtu un garastāvokli. 
 • Pavasarī notika “Kustinācijas enerģijas dienas”. Rīgā un Siguldā iedzīvotāji bija aicināti iesaistīties asinsdonoru kustībā un, ziedojot asinis, saņemt fitnesa trenera Reiņa Rudzīša un uztura speciālistes Ksenijas Andrijanovas konsultāciju par fizisko aktivitāšu un veselīga uztura nozīmi.
 • Ziemā notika eksperiments “Pozitīvais blakusefekts”, kura laikā tiešsaistes treniņā un fizioterapeites Maijas Nāckalnes konsultācijās piedalījās interesenti no dažādām Latvijas vietām, pārliecinoties, ka kustēšanās palīdz justies labāk gan fiziski, gan emocionāli.
 • Vasarā aizritēja brīvprātīgo aktivitāte “Veselīgais hobijs”, lai pārliecinātu savus draugus, ģimenes locekļus, kolēģus vai kaimiņus, ka kustēties ir interesanti un aizraujoši.
 • Kampaņas gaitā ar video atspēkojām atrunas, ar kurām daudzi cīnās, kad jāķeras pie izkustēšanās. Video publicēti kampaņas sociālo tīklu kontos.

Kampaņas aktivitāšu atspoguļojums sociālajos tīklos:
Facebook: https://www.facebook.com/KustiNacija/
Draugiem.lv: https://www.draugiem.lv/kustinacija/
Instagram: https://www.instagram.com/kusti_nacija/

Kampaņa tiek realizēta Veselības ministrijas īstenotā ESF projekta "Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi" ietvaros (Nr.9.2.4.1./16/I/001).

Kampaņas video

 • Atspēkojam mītus: Baidos, ka sportojot manas kājas kļūs pārāk muskuļotas Video

  Kampaņa
  Svarīgi ir kustēties pareizi un pirms vingrošanas uzsākšanas konsultēties ar speciālistu. Atrodi tādu fizisko aktivitāšu veidu, kas tev radītu prieku. Izkustini visu ķermeni, ne tikai “pumpē” kājas. Piemēram, izmēģini video parādītos vingrojumus.

Lejupielādes