Aktualizē bērnu mutes dobuma un zobu veselību Latvijā

2018. gada 5. septembrī plkst.10.00-11.30 Strazdumuižas internātvidusskolā Rīgā, Braila ielā 24, Veselības ministrija organizēja preses konferenci par “Programmu pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem Latvijā par mutes un zobu veselības veicināšanu saistībā ar veselīga uztura paradumiem”, kas paredzēta pirmsskolas vecuma bērniem no 4 gadu vecuma un vispārējo un speciālo izglītības iestāžu 1.-2. klašu skolēniem, īpaši bērniem, kuriem ir redzes, dzirdes, garīgās attīstības traucējumi vai invaliditāte. Programmas mērķis ir aktualizēt bērnu mutes dobuma un zobu veselību Latvijā, saistot to ar uztura ietekmi un regulāriem zobu tīrīšanas paradumiem. Programmas ietvaros ir radīti izglītojošie materiāli – grāmatas, diplomi, zobu tīrīšanas kalendāri, kā arī izglītojošie materiāli Braila rakstā vājredzīgiem vai neredzīgiem bērniem.

Statistika liecina, ka tikai puse Latvijas bērnu pirmsskolas un sākumskolas vecumā zobus tīra divas un vairāk dienā. Katrs trešais skolēns vismaz reizi dienā ēd saldumus, savukārt saldinātos dzērienus reizi dienā lieto 6,4% Latvijas skolēnu. Neveselīgi ēšanas paradumi un nepietiekama mutes dobuma higiēna rada vairākas mutes dobuma saslimšanas, kas būtiski ietekmē bērnu mutes dobuma veselību nākotnē.

Ar programmas norisi un mērķiem mediju pārstāvjus iepazīstinās Veselības ministre Anda Čakša, Rīgas Stradiņa universitātes Zobu terapijas un mutes veselības katedras assoc. profesore Egita Senakola, Rīgas Stradiņa universitātes Zobu terapijas un mutes veselības katedras profesore Anda Brinkmane un Strazdumuižas vidusskolas direktore Ligita Ģeida.

Preses konferencē tika apspriestas tādas tēmas, kā:

  • Bērnu mutes veselības situācija Latvijā;
  • Programmas mērķi un uzdevumi, sasniedzamā mērķauditorija, programmas saturs un ilgtermiņa ieguvumi;
  • Mutes veselības veicināšanas iespējas bērniem un bērniem ar īpašām vajadzībām.

Preses konferences laikā no 10.50-11.30 Strazdumuižas internātvidusskolas bērniem notika izglītojošs pasākums par zobu veselību, kura laikā varēja gūt ieskatu par bērniem paredzētajām nodarbībām. Nodarbības beigās bērni saņēma izglītojošus izdales materiālus – grāmatas, uzlīmes, kalendārus, diplomus, dvielīšus, speciālās zobu sukas un zobu suku turētājus, kas paredzēti bērniem ar īpašām vajadzībām. Ar bērnu vecākiem ir tikusi saskaņota iespēja pasākuma laikā filmēt un fotografēt.

Papildu informācija:

Programmas ietvaros kopumā visā Latvijā ir plānots novadīt 1200 bezmaksas izglītojošos pasākumus, kuru mērķauditorija ir pirmsskolas vecuma bērni no 4 gadu vecuma un sākumskolas 1.-2. klases, tai skaitā bērni ar īpašām vajadzībām.

 “Programma pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem Latvijā par mutes un zobu veselības veicināšanu saistībā ar veselīga uztura paradumiem” tiek īstenota Eiropas Sociālā fonda projekta “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (Id.Nr.9.2.4.1/16/I/001)ietvaros un tā ilgs līdz 2018.gada decembrim.

Plašāka informācija www.tirizobi.lv