Covid-19: Turpmāk ģimenes ārsts varēs nosūtīt uz analīzēm visus, kam būs saslimšanas simptomi

Lai ierobežotu COVID-19 izplatību Latvijā, no 22. aprīļa ģimenes ārsts uz valsts apmaksātām COVID-19 analīzēm varēs nosūtīt pacientus, kuriem būs saslimšanas simptomi - paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, kakla sāpes, apgrūtināta elpošana. Tāpat ģimenes ārsti uz COVID-19 analīzēm varēs nosūtīt visus, kuriem ir pneimonijas jeb plaušu karsoņa klīniskās pazīmes.

Kā rīkoties, ja parādās saslimšanas simptomi?

  • Parādoties augšējo elpošanas ceļu simptomiem, ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, kurš pieteiks pacientu pacientu analīžu veikšanai. 
  • Gadījumā, ja saslimusi būs visa ģimene, ģimenes ārsts izvērtēs, kuriem ģimenes locekļiem ir nepieciešams veikt COVID-19 analīzes. 

Kā ģimenes ārsts piesaka analīžu veikšanu?

Lai pieteiktu pacientu analīžu veikšanai, ģimenes ārsts:

  • izveidos nosūtījumu portālā E-veselība

VAI

  • izveidos nosūtījumu Centrālās laboratorijas vai E. Gulbja laboratorijas mājas lapā

VAI 

  • pieteiks pacientu uz analīzēm, zvanot uz tālruni 8303*

* Paraugu izmeklēšanu nodrošina Centrālā laboratorija, E. Gulbja laboratorija un Nacionālā mikrobioloģijas references laboratorija. Numuru 8303 šobrīd apkalpo Centrālā laboratorija, novirzot zvanus uz E. Gulbja laboratoriju atbilstoši ģimenes ārsta prakses vietai vai pacienta dzīvesvietai. Ja tuvākajā laboratorijā ir ilgāks gaidīšanas laiks, pacientu var nosūtīt uz nākamo tuvāko analīžu nodošanas punktu. 

Kā var uzzināt, kur un kad nodot analīzes?

  • Pēc nosūtījuma saņemšanas 12 darba stundu laikā laboratorija piezvanīs pacientam un vienosies par laiku un vietu, kur var nodot analīzes.
  • Ja ģimenes  ārsts izvērtēs, ka pacients pats nevar doties uz analīžu nodošanas punktu, analīzes veiks pie pacienta mājas.

Kā pieteikties uz analīzēm, ja saslimst pēc atgriešanās no ārzemēm?

Tāpat kā līdz šim valsts apmaksātas analīzes uz COVID-19 veic arī tiem cilvēkiem, kuriem COVID-19 saslimšanas simptomi parādās 14 dienu laikā kopš atgriešanās no ārzemēm. Šādā gadījumā ģimenes ārsta nosūtījums nav nepieciešams.

  • Ja ir viegli saslimšanas simptomi un ir iespēja uz kādu no analīžu nodošanas punktiem doties ar savu automašīnu, tad pieteikties uz valsts apmaksātu analīžu veikšanu var, zvanot uz Centrālās laboratorijas tālruni 8303 (darba dienās no 8.00-20.00, sestdienās no 9.00-15.00, svētdienās no 9:00 -12:00).

Paasinoties hroniskai saslimšanai, analīzes veiks arī bez COVID-19 saslimšanas simptomiem

Turpmāk ģimenes ārsts uz COVID-19 analīžu veikšanu varēs nosūtīt arī tos pacientus, kuriem paasinājusies kāda hroniska saslimšana (piemēram, cukura diabēts, hroniskas elpceļu slimības, sirds asinsvadu slimības, onkoloģiska slimība), bet nav COVID-19 saslimšanas pazīmju.

Tāpat uz pārbaudēm bez slimības pazīmēm varēs nosūtīt tos pacientus, kuri saņem orgānu aizstājējterapiju, kuriem ir imūndeficīts vai pacientus pirms gaidāmas operācijas.

  • Tā kā šīm personām nav augšējo elpceļu slimības simptomu, uz analīžu nodošanas punktiem šie cilvēki izņēmuma kārtā var doties arī ar sabiedrisko transportu vai citādāk, taču viņiem ir jāuzliek sejas maska