Jaunā koronavīrusa izplatības ierobežošanai ir kļuvusi pieejama lietotne “Apturi Covid”

Saslimšanas ar COVID-19 rādītāji Latvijā turpina pakāpeniski samazināties, tomēr epidemiologi vērš uzmanību uz to, ka pandēmija vēl nav beigusies. Lai ierobežotu vīrusa izplatību, Latvijā ir radīta mobilā lietotne "Apturi Covid".

"Mobilās lietotnes varētu atvieglot kontaktu meklēšanu un paātrināt testēšanas laiku. Tas palīdzētu labāk ierobežot infekciju un samazināt ierobežojumus." - Uga Dumpis, Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā

Lietotne informēs par kontaktiem

Jauno lietotni bez maksas var lejuplādēt App Store un Google Play, un tās lietošana ir brīvprātīga. Pēc lietotnes lejuplādēšanas telefonā ir jāieslēdz kontaktu paziņošanas funkcija, lai ierīce varētu fiksēt kontaktus. 

Lietotne fiksēs kontaktus, kas bijuši 2–4 metru tuvumā ilgāk nekā 15 minūtes. Ja kāds no kontaktiem būs inficējies ar COVID-19, lietotne par to paziņos, uzreiz informējot arī par ieteicamo rīcību. Ieteicams lietotnē norādīt sava tālruņa numuru, lai gadījumā, ja lietotājs bijis kontaktā ar inficētu personu, ar viņu varētu sazināties Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti.  

Kāpēc izmantot šo lietotni?

Lietotne ir risinājums, lai palīdzētu Latvijā ierobežot vīrusa izplatību, un ātrāk uzzinātu, vai esi bijis kontaktā ar COVID-19 saslimušo. Izmantojot lietotni, varēsi savlaicīgāk izolēties, lai neapdraudētu ģimeni, kolēģus, draugus un pārējos iedzīvotājus, kā arī pievērst uzmanību slimības simptomiem un ātrāk vērsties pēc medicīniskās palīdzības, ja nepieciešams.

Cik lietotāju vajag, lai lietotne būtu efektīva?

Saskaņā ar epidemiologu un zinātnieku aplēsēm, pat ja tikai 20% Latvijas iedzīvotāju izmantos lietotni, tas jau būs nozīmīgs atbalsts riska identificēšanai un turpmākai infekcijas ierobežošanai sabiedrībā. Tomēr, jo vairāk iedzīvotāju to izmantos, jo lielāks efekts.

Kā darbojas lietotne?

Lietone "Apturi Covid" ir balstīta uz Eiropas (tostarp Latvijas) zinātnieku izstrādātu metodoloģiju, kā arī uz jauno Google un Apple izstrādāto Bluetooth signālu apmaiņas algoritmu. Lietotne anonīmi ar Bluetooth tehnoloģiju piefiksē tuvumā (aptuveni 2 metri un ilgāk par 15 minūtēm) esošos viedtālruņus, kuros arī darbojas šī lietotne. Fiksētā informācija glabājas lietotāja viedtālrunī un pēc 14 dienām automātiski dzēšas.

Neatkarīgi no tā, vai lietotni izmanto vai neizmanto, SPKC sazinās ar iedzīvotājiem, kam ir apstiprināta saslimšana ar COVID-19. Šo informāciju SPKC saņem nevis no lietotnes, bet no ārstniecības iestādēm. Ja saslimušais izmanto lietotni, SPKC nosūtīs kodu, ko varēs ievadīt lietotnē, lai aktivizētu anonīma paziņojuma nosūtīšanu fiksētajiem kontaktiem, kam bijis inficēšanās risks. Paziņojuma saņēmējam netiek atklāta paziņojuma izsūtītāja identitāte. Tāpat saslimušajam nav pieejama informācija, kas ir paziņojuma saņēmēji.