Kā pareizi lietot sejas aizsargmasku?

Lai sejas aizsargmaskas lietošana būtu efektīva, tā ir jālieto pareizi. Sabiedriskajā transportā un citās vietās, kur noteikta aizsargmasku valkāšana, drīkst izmantot higiēniskās auduma maskas, ko var uzšūt arī pats, vizierus jeb sejas vairogus vai vienreizlietojamās medicīniskās maskas, ko var iegādāties aptiekās vai veikalos. 

  • Pirms uzliec un noņem sejas masku, nomazgā vai dezinficē rokas.
  • Sejas maskai pilnībā jānosedz seja no deguna līdz zodam un labi jāpieguļ sejai (deguns nedrīkst būt ārpus maskas).
  • Neaiztiec sejas masku un seju ar nemazgātām rokām.
  • Pēc sejas maskas izmantošanas, ieliec to maisiņā, nevis kabatā vai somā.
  • Ja maska ir no auduma, pēc katras lietošanas izmazgā to vismaz 60 grādu temperatūrā.
  • Vienreizlietojamo masku neizmanto atkārtoti – tā jāizmet, vispirms ieliekot maisiņā.
  • Ja sejas maska kļūst mitra, tā jānomaina ar citu – tīru un sausu masku.
  • Sejas masku nedrīkst noņemt daļēji (piemēram, novilkt uz zoda vai kakla) un pēc tam lietot atkārtoti.
  • Noņemot sejas masku, nepieskaries tās priekšpusei.

Sejas masku var uzšūt mājas arī pats. Maskai jābūt izgatavotai no blīva auduma kombinācijām un jāsatur vismaz divus slāņus. Maskai ir cieši jāpieguļ sejai, to piestiprinot ar saitēm aiz ausīm vai sasienot ap galvu. Vienlaikus maskai jābūt tādai, lai tā ļautu brīvi elpot, būtu ērti lietojama un labi piegulētu sejai, lai masku ik pa laikam nebūtu jāsakārto, pieskaroties tai ar rokām. Jānodrošina, ka maska ir viegli mazgājama, lai to varētu lietot atkārtoti. 

Sejas maska neaizvieto profilaksi!

Vienlaikus jāatceras, ka sejas maska neaizvieto galvenos profilakses un higiēnas pasākumus. Izmantojot sabiedrisko transportu, iespēju robežās jāievēro savstarpējā distance no citiem pasažieriem, nevajag aiztikt seju un masku ar rokām un pēc brauciena rūpīgi jānomazgā vai jādezinficē rokas. Vienlaikus iedzīvotāji aicināti izvērtēt brauciena nepieciešamību un, ja iespējams, izvēlies braukt laikā, kad transportā ir mazāk pasažieru. Tāpat ieteicams neizmantot sabiedrisko transportu īsiem braucieniem, ja nepieciešamo attālumu var veikt kājām.

Iedzīvotāji tiek mudināti lejupielādēt un lietot aplikāciju Apturi Covid, kas ļaus ātrāk noteikt, vai ir bijusi saskarsme ar Covid-19 slimnieku. Šādā veidā var palīdzēt gan epidemiologiem viņu darbā, gan savlaicīgāk īstenot nepieciešamos pasākumus, lai pasargātu ģimenes locekļus, draugus, kolēģus un citus cilvēkus no iespējamas inficēšanās ar Covid-19.