Latvijā arī turpmāk saglabās plašu Covid-19 testēšanu. Mainīta stingrās izolācijas pārtraukšanas kārtība saslimušajiem

Svarīgākais īsumā:

  • Lai būtu plašas iespējas atklāt Covid-19 infekcijas uzliesmojumus, arī turpmāk ikvienam būs pieejama valsts apmaksāta Covid-19 testēšana.
  • Ir pārskatīta kārtība, kādā ārsts pieņem lēmumu par to, vai ar Covid-19 saslimušais drīkst pārtraukt stingro izolāciju.
  • Izmaiņas neattiecas uz pašizolācijas ievērošanu pēc atgriešanās no ārvalstīm!

Mazinoties iepriekš spēkā esošajiem ierobežojumiem, kā arī palielinoties to cilvēku skaitam, kuri dodas ārpus Latvijas vai ierodas mūsu valstī no ārzemēm, arī turpmāk aizdomu gadījumos par inficēšanos ar Covid-19 ikviens varēs veikt valsts apmaksātu testu. Lai pieteiktos uz analīzēm, jāzvana pa tālruni 8303.

Lai saprastu, vai ir nepieciešams veikt Covid-19 testu, rūpīgi jāizvērtē iespējamie inficēšanās riksi. Analīzes nodot ieteicams, ja:

  • ir būts ārpus Latvijas;
  • ir bijis kontakts ar inficētu personu (t. sk. saņemts lietotnes Apturi Covid paziņojums par kontaktu ar saslimušo);
  • bijusi uzturēšanās publiskā vietā, kur nebija iespējams ievērot drošu distanci no citiem; 
  • bieži tiek izmantots sabiedriskais transports u.c. 

Ja ir saslimšanas simptomi - paaugstināta temperatūra, iesnas, kakla sāpes, vispirms jāsazinās ar ģimenes ārstu, kurš konsultēs par iespējamo ārstēšanu un rekomendēs veikt Covid-19 analīzes.

Lai iespējamo inficēšanos atklātu pēc iespējas savlaicīgāk, Covid-19 testu var veikt arī dažādu hronisku  slimību gadījumos. Vienlaikus, tāpat kā līdz šim, valsts apmaksāta Covid-19 testēšana tiks veikta plašam pacientu lokam ārstniecības iestādēs, darbiniekiem, kurus norīkojis darba devējs, sociālās aprūpes centru klientiem un citos gadījumos saskaņā ar epidemiologu ieteikumiem. 

Jauna kārtība par izolācijas pārtraukšanu Covid-19 pacientiem

Pamatojoties uz šobrīd pieejamo informāciju par Covid-19 salsimšanas norises gaitu un citu valstu pieredzi, Veselības ministrija mainījusi kārtību, kādā ārsts pieņem lēmumu par to, vai ar Covid-19 saslimušais drīkst pārtraukt stingro izolāciju. (Izmaiņas neattiecas uz pašizolācijas ievērošanu pēc atgriešanās no ārvalstīm - tā joprojām ir obligāta pilnā apmērā jeb 14 dienas no iebraukšanas Latvijā).

Ja cilvēkam ar laboratoriski apstiprinātu Covid-19 dizagnozi jau sākotnēji nebūs bijuši saslimšanas simptomi, izolāciju ar ārsta lēmumu varēs pārtraukt septītajā, nevis 14. dienā pēc diagnozes apstiprināšanas. Savukārt, ja Covid-19 slimniekam slimības pazīmes ir bijušas, par izolācijas pārtraukšanu ārsts varēs lemt, sākot no 14. dienas, ja pēc simptomu izzušanas būs pagājušas vismaz 3 dienas. Šajos gadījumos gala lēmumu pieņem ārsts, un pacientam tiks izsniegts apliecinājums, ka stingro izolāciju drīkst pārtraukt.

Vienlaikus, lai samazinātu jebkādus Covid-19 izplatības riskus, darbā ilgāk nedrīkstēs atgriezties ārstniecības personas, sociālās aprūpes centru darbinieki, kā arī izglītības iestādēs strādājošie, kas atrodas ciešā kontaktā ar citiem. Šajos gadījumos stingo izolāciju pārtraukt varēs pēc tādas pašas shēmas kā citi, taču darbā atgriezties drīkstēs nedēļu vēlāk. Ja  slimības simptomi nav bijuši, darba pienākumu veikšanu varēs uzsākt 14. dienā. Savukārt, ja saslimušajam bijuši Covid-19 simptomi, pie darba pienākumu veikšanas varēs atgriezties ne ātrāk kā pēc 21 dienas, ja vismaz 3 dienas nebūs bijuši slimības simptomi. Līdz tam brīdim iepriekš minētajām personām tiks saglabāta atvērta darbnespējas lapa.