Pateicoties jaunajai zāļu izrakstīšanas kārtībai, pacienti ik mēnesi ietaupa vairāk nekā 1 miljonu eiro

Īsumā: 

  • No 1. aprīļa ir spēkā jaunā valsts kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtība.
  • Pacienti līdzmaksājumos par valsts kompensējamām zālēm ik mēnesi ietaupa vairāk nekā 1 miljonu eiro.
  • Pacientu līdzmaksājums par vienu recepti vidēji samazinājies no 6,08 līdz 4,75 eiro.
  • Nepilnus 90% recepšu ārsti izrakstījuši ar starptautiski nepatentēto nosaukumu jeb aktīvo vielu.
  • Veselības ministrija un atbildīgās padotības iestādes turpina darbu pie sistēmas ieviešanas un pilnveidošanas.

Lai novērstu situāciju, ka iedzīvotāji pārmaksā par valsts kompensējamiem medikamentiem, no šā gada 1. aprīļa ir mainīta valsts kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība – ārsts receptē tagad norāda aktīvo vielu, nevis konkrēta medikamenta nosaukumu, savukārt aptiekas no vienādas iedarbības zālēm izsniedz lētākās kompensējamās zāles, kuras ir tikpat kvalitatīvas, efektīvas un drošas. Kopš jaunā kārtība stājusies spēkā, gandrīz 90% recepšu ārsti izrakstījuši ar starptautiski nepatentēto nosaukumu jeb aktīvo vielu, kas apliecina, ka pāreja uz jauno kārtību ir notikusi sekmīgi. Savukārt pacienti, kā liecina Nacionālā veselības dienesta dati, līdzmaksājumos par valsts kompensējamām zālēm ik mēnesi ietaupa vairāk nekā 1 miljonu eiro.

Šī gada aprīlī, maijā un jūnijā ārstniecības personas izrakstīto kompensējamo zāļu receptēs ir lietojušas aktīvās vielas nosaukumu attiecīgi 88 %, 88 % un 87 % gadījumu, salīdzinājumam  2020. gada martā, kad jaunā kārtība vēl nebija stājusies spēkā, izrakstot zāles kompensācijas kārtības ietvarā, tikai 16 % gadījumu tika lietots aktīvās vielas nosaukums. Savukārt pacientu vidējais papildus veiktais maksājums jeb līdzmaksājums par vienu recepti, iegādājoties dārgākas līdzvērtīgas iedarbības zāles, aprīlī samazinājies par 40 %, savukārt maijā – par 45 %, salīdzinot ar 2019. gada aprīli un maiju.

Pacientu kopumā veiktie maksājumi, iegādājoties dārgākas līdzvērtīgas iedarbības zāles, aprīlī samazinājušies par 47 % jeb no 2,11 milj. eiro uz 1,11 milj. eiro, bet maijā samazinājušies par 52 % jeb no 2,16 milj. eiro uz 1,02 milj. eiro, kas kopumā pacientiem divos pirmajos mēnešos ļāvis ietaupīt 2,14 miljonus eiro, jeb vairāk nekā miljonu eiro mēnesī.

Līdz ar brīdi, kad tapa zināms, ka ar 1. aprīli stāsies spēkā jaunā kārtība, uz 2020. gada 1. aprīli 250 kompensējamiem medikamentiem ražotājs ir samazinājis cenu, tai skaitā 50 medikamentiem ar pirms tam jau esošu zemāko cenu.  Uz 2020. gada 1. maiju cenas samazinātas vēl 18 medikamentiem, bet uz 2020. gada 1. jūliju - vēl 75 medikamentiem. Līdz ar pacientu ietaupījumu, izdevumi samazinājušies ari valstij - par 120 300 eiro mēnesī, kas ļaus izmantot ietaupīto finansējumu pacientiem inovatīvu medikamentu kompensācijai. 

Laikā no 2019. gada 1. februāra līdz 2019. gada 1. jūlijam pirms sistēmas maiņas no kompensējamo zāļu saraksta  svītrots 81 medikaments, savukārt pēc sistēmas maiņas laikā no 2020. gada 1. februāra līdz 2020. gada 1. jūlijam – 99 medikamenti. Savukārt 70 jauni medikamenti ir iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā. Līdz ar to nav apstiprinājušās bažas, ka jaunā kārtība veicinās zāļu svītrošanu no kompensējamo zāļu saraksta, gluži pretēji tā veicinājusi zāļu cenu samazinājumu un zemākas cenas zāļu pieejamību.

Veselības ministrija izsaka pateicību gan ārstiem, gan farmaceitiem, kas paralēli ministrijas, Zāļu valsts aģentūras, Nacionālā veselības dienesta un Veselības inspekcijas īstenotajai skaidrojošajai kampaņai par valsts kompensējamo medikamentu jauno izrakstīšanas kārtību, palīdz iedzīvotājiem izskaidrot izmaiņas, ko šī kārtība paredz. 

Vienlaikus Veselības ministrija aicina visus ārstus turpināt skaidrot iedzīvotājiem jauno kārtību, tai skaitā arī attālināti izrakstot kompensējamo zāļu receptes. Ārsti visefektīvāk var gan sniegt nepieciešamo informāciju, gan atspēkot dažādus iedzīvotāju vidū iesakņojušos mītus, piemēram, ka dārgāki medikamenti ārstē labāk un ir iedarbīgāki, jo zāļu jomā augstāka cena nenozīmē labāku kvalitāti.
Šī gada septembrī tiks īstenota iedzīvotāju informēšanas otrā kārta, lai atgādinātu iedzīvotājiem izmaiņas valsts kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtībā un akcentētu nepieciešamību saņemt informāciju pie sava ārsta.

Latvijas ģimenes ārsti, slimnīcas un aptiekas ir nodrošināti ar nepieciešamajiem ārstiem, farmaceitiem un pacientiem paredzētiem informatīvajiem materiāliem gan elektroniskā, gan arī drukātā formātā. Kopumā līdz šim ir izplatīts viens miljons informatīvo materiālu 1286 ģimenes ārstu praksēm, 37 Latvijas slimnīcām, 7 aptieku tīkliem visā Latvijā un profesionālajām organizācijām un asociācijām.
Kā minēts iepriekš, jaunā valsts kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtība stājās spēkā  no šā gada 1. aprīļa, un sistēmas izvērtējams un uzlabojumi notiks vismaz gadu no tās ieviešanas.

No 2020. gada 1. aprīļa stājušies spēkā grozījumi Ministru kabineta 2006. gada 31. oktobra noteikumiem Nr. 899 “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība”, kas paredz, ka, izrakstot kompensējamo zāļu A sarakstā iekļautās zāles, vismaz 70% gadījumu no visu ārstniecības personas izrakstīto kompensējamo zāļu recepšu skaita gada laikā tiks norādīta zāļu aktīvā viela, nevis zāļu komerciālais nosaukums.