Kā rīkoties, ja bērnudārzā vai skolā atgriežas bērns, kurš bijis Ķīnā

Tā kā Pasaules Veselības organizācija (PVO) jaunā korona vīrusa (2019-nCoV) infekcijas uzliesmojumu atzinusi par globālu ārkārtas situāciju sabiedrības veselības jomā, jo infekcijas ievešana ir iespējama ikvienā valstī, PVO dalībvalstis, tostarp Latvija, ir aicinātas nodrošināt infekcijas gadījumu agrīnu atklāšanu, diagnostiku un ziņošanu, kā arī savlaicīgi veikt infekcijas izplatīšanās ierobežojošus pasākumus.

Saskaņā ar Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra noteikto 2019-nCoV infekcijas gadījuma definīciju, par aizdomīgu tiek uzskatīts pacients ar akūtu elpceļu infekciju, neatkarīgi no smaguma pakāpes, kurš 14 dienas pirms slimības sākuma ceļojis uz koronavīrusa skartajām teritorijām (pašreiz visas Ķīnas provinces) vai bijis tuvā kontaktā ar cilvēku, kuram apstiprināta saslimšana ar šo vīrusu.

Kā rīkoties, ja no Ķīnas atgriezies bērns?

Ņemot vērā paaugstinātu infekcijas izplatīšanās risku bērnu kolektīvos, gadījumā, ja bērns pēdējo 14 dienu laikā bijis Ķīnā, veselības nozares profesionāļi REKOMENDĒ:

  • bērnam neapmeklēt izglītības iestādi;
  • vecākiem sazināties ar ģimenes ārstu;
  • 14 dienas pēc atgriešanās no Ķīnas sadarbībā ar ģimenes ārstu novērot bērna veselību.

Ja minēto divu nedēļu laikā tādi akūtas augšējo elpceļu infekcijas slimības simptomi kā paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums un apgrūtināta elpošana NAV parādījušies, bērnam ir atļauts apmeklēt izglītības iestādi ar ģimenes ārsta izziņu.

Ja infekcijas slimības simptomi bērnam IR parādījušies, ieteicams nekavējoties zvanīt uz Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta ārkārtas tālruni 113 un informēt ārstniecības personu par simptomiem un to, ka bērns ir bijis Ķīnā.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ir aicinājis izglītības iestāžu vadītājus apzināt iespējamus gadījumus, kad bērni bijuši Ķīnā, un informēt vecākus par minētajām rekomendācijām. Jautājumu gadījumā iedzīvotāji var sazināties ar SPKC speciālistiem pa tālruni 67387661.

Aktuālajai informācijai un ieteikumiem saistībā ar jaunā koronavīrusa (2019-nCoV) infekcijas uzliesmojumu var sekot SPKC mājas lapas sadaļā Aktualitātes.