Kam ir jāievēro pašizolācija, iebraucot Latvijā no ārzemēm

No 3. jūnija paplašināts to valstu saraksts, no kurām atgriežoties nebūs jāievēro 14 dienu pašizolācija. Aktuālo valstu saraksts Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājas lapā tiks atjaunots katru piektdienas pēcpusdienu. Lai noteiktu, vai ir jāievēro 14 dienu pašizolācija pēc ierašanās no ārzemēm, turpmāk tiks vērtēti valstu saslimstības kumulatīvie rādītāji, proti, COVID-19 saslimšanas gadījumu skaits uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

14 dienu pašizolācija jāievēro:

  • Tiem, kas Latvijā iebrauc no Šveices un valstīm, kuras nav Eiropas Savienībā vai Eiropas Ekonomiskajā zonā.
  • Tiem, kas Latvijā ieradušies no valstīm ar rādītāju virs 15 vai tranzītā caur valstīm ar rādītāju virs 15

14 dienu pašizolācija NAV jāievēro:

  • Tiem, kas ceļo Baltijas valstu teritorijā (Latvijā, Lietuvā un Igaunijā).
  • Lietuvas un Igaunijas valstspiederīgajiem, kas Latviju šķērso tranzītā.
  • Tiem, kas Latvijā ieradušies no valstīm ar rādītāju zem 15 un nav bijuši tranzītā caur valstīm ar rādītāju virs 15

Kas jāievēro, dodoties uz pašizolācijas mītni

Uz pašizolācijas mītni ieteicams doties ar privāto transportlīdzekli. Tā var būt, piemēram, automašīna, kuru tuvinieki vai draugi atstājuši pie lidostas, dzelzceļa stacijas vai autoostas,  sarūpējot un novietojot automašīnā visu pašizolācijai nepieciešamo.

Izmantojot taksometra pakalpojumus, arī tad, ja taksometrs aprīkots ar aizsargbarjeru starp šoferi un pasažieru sēdvietām, ieteicams lietot sejas masku un ievērot visus piesardzības pasākumus (roku dezinfekciju, elpceļu higiēnu u.c.), pēc iespējas izvairoties no virsmu aizskaršanas.  Par braucienu vēlams norēķināties elektroniski, nevis skaidrā naudā.

Izvēloties pašizolācijai piemērotāko mītni, atbildīgi jāizturas pret potenciālo risku inficēt citus tuviniekus, īpaši riska grupā esošos seniorus, cilvēkus ar novājinātu imunitāti un hroniskām saslimšanām. Ieteicams pašizolēties mājoklī, kurā iespējams izvairīties no cieša kontakta ar riska grupā esošajiem tuviniekiem, kuriem inficēšanās gadījumā ir augstāka iespējamība ar COVID-19 saslimt smagi. 

Pēc atgriešanās mājās jāievēro visi piesardzības un profilakses pasākumi, tostarp maksimāli jāatturas no cieša kontakta ar riska grupas tuviniekiem, jālieto atsevišķi virtuves un higiēnas piederumi u.c. Plašāk par rīcību, atgriežoties no ārvalstīm, var izlasīt SPKC mājas lapā. 

Foto: F64

Vai iebraucot no ārzemēm veic valsts apmaksātas analīzes uz COVID-19?

Ja esat uzturējies ārvalstīs, izmeklējumu uz COVID-19 pēc atgriešanās Latvijā var veikt bez maksas, turklāt nav nepieciešams ārsta nosūtījums. Analīžu paņemšanai var pieteikties gan tajos gadījumos, kad 14 dienu laikā pēc iebraukšanas Latvijā ir parādījušās akūtas elpceļu infekcijas pazīmes, gan tad, ja saslimšanas pazīmju nav. 

  • Lai pieteiktos izmeklējumam, jāzvana uz 8303 vai 67334433 (darba dienās no pl.8.00-20.00, sestdienās no pl.9.00-15.00, svētdienās no pl.9.00-12.00).
  • Ja nav akūtu elpceļu infekcijas slimības pazīmju, uz paraugu ņemšanas punktu drīkst ierasties ar personīgo transportu, velosipēdu, kājām vai ar sabiedrisko transportu (brauciena laikā lietojot sejas masku vai aizsegu).
  • Ja ir akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmes, jāsazinās ar ģimenes ārstu par turpmāko rīcību. Uz paraugu ņemšanas punktu drīkst ierasties tikai ar personīgo transportu.

Atgādinām, ka pandēmija nav beigusies un joprojām pastāv risks inficēties ar COVID-19, tāpēc Latvijas iedzīvotājiem šobrīd joprojām nerekomendē ceļot. Ja doties uz ārvalstīm nepieciešams, veicot darba pienākumus, rūpīgi jāievēro visi profilakses pasākumi: savstarpējā 2 metru distance ar citiem cilvēkiem, roku mazgāšana un dezinfekcija.