Kas jāņem vērā pēc ārkārtējās situācijas beigām

Lai gan situācija ar koronavīrusa izplatību Latvijā ir stabila, arī pēc ārkārtējās situācijas beigām būs jāievēro dažādi piesardzības pasākumi. Tas ir būtiski, lai saslimšana ar COVID-19 nepieaugtu un arī turpmākajos mēnešos būtu iespējams mazināt spēkā esošos ierobežojumus. Tāpat ļoti būtiski ir katram pašam izvērtēt riskus un spēt uzņemties atbildību par savu un līdzcilvēku veselību. 

Pamatprincipi ir nemainīgi – visur, kur iespējams, ievērot 2 metru savstarpējo distanci, mazgāt rokas, palikt mājās, ja gadījies saslimt un sekot līdzi informatīvajām norādēm, piemēram, sabiedriskās vietās, kā arī pildīt konkrētā pakalpojuma sniedzēja vai pasākuma organizētāja norādījumus.

Distances ievērošana, īpaši starp nepazīstamiem cilvēkiem, joprojām ir izšķiroša, lai mazinātu vīrusa izplatību. Vienlaikus tik striktu distancēšanos drīkstēs vairs neievērot, piemēram, veicot darba pienākumus, bērnudārzos un nometnēs, kā arī sporta, dejošanas un aktiermākslas nodarbībās. Šajās situācijās saslimšanas gadījumā epidemiologiem ir vieglāk apzināt kontaktpersonas, jo cilvēki ir savstarpēji pazīstami. Savukārt sabiedriskajā transportā, kur bieži nav iespējams ievērot savstarpējo 2 metru distanci, joprojām jālieto mutes un deguna aizsegs. 

Pulcēties drīkst plašākā lokā, bet atbildīgi

No 10. jūnija vienkopus atkal drīkstēs pulcēties lielāks cilvēku skaits – iekštelpās līdz 100 cilvēkiem, bet ārā līdz 300 cilvēkiem, ievērojot 2 metru distanci starp personām. Šie nosacījumi attiecas uz pakalpojumu sniegšanas un publisku pasākumu norišu vietām. Tas nozīmē, ka privātam pasākumam privātā teritorijā, piemēram, savās mājās vai dārzā, šādu nosacījumu nav. Tomēr cilvēkiem pašiem ir jāuzņemas atbildība par privātu pasākumu un jārespektē piesardzības pasākumus.

Minētie cilvēku skaita ierobežojumi neattiecas arī uz vietām, kur ir aktīva cilvēku plūsma, piemēram, tirdzniecības un sabiedriskās ēdināšanas vietām, muzejiem, izstādēm un dabas takām, ja šajās vietās netiek rīkots pasākums. Šajās vietās cilvēki ilgstoši neuzkavējas uz vietas, tādēļ nav iespējams noteikt tajās esošo cilvēku skaitu, bet šīm vietām ir atsevišķi specifiski nosacījumi, piemēram, jābūt nodrošinātiem 4 kvadrātmetri uz vienu cilvēku. 

Ja epidemioloģiskā situācija atļaus, plānots, ka no 1. jūlija iekštelpās, kuru platība ir virs 1000 kvadrātmetriem, varēs pulcēties līdz 500 cilvēku, bet ne vairāk kā 50% no telpas kapacitātes un nodrošinot 4 kvadrātmetrus uz vienu cilvēku. Tas nozīmē, ka telpu īpašniekiem būs jāaprēķina, cik cilvēku var droši atrasties konkrētajā vietā. Pasākumos ārā varētu pulcēties līdz pat 1000 cilvēku. Savukārt no 1. augusta iekštelpās, kuru platība ir līdz 1000 kvadrātmetriem, drīkstētu pulcēties līdz 250 cilvēkiem. 

Vairāk ļaužu vienkopus arī kafejnīcās un sporta klubos

Papildu nosacījumi attiecas uz sabiedriskās ēdināšanas vietām – starp galdiņiem ir jānodrošina 2 metru distance. Līdz 1. jūlijam pagaidām ir noteikts, ka iekštelpās pie galdiņa drīkst sēdēt 4 cilvēki, bet ārā (piemēram, uz terases) pie galdiņa vienlaikus var atrasties 8 cilvēki.

Tāpat kā līdz šim, kultūras, sporta, izklaides un reliģiskās darbības vietas darbu drīkst uzsākt ne agrāk kā pulksten 6.30 un beigt - ne vēlāk kā pusnaktī. Izņēmums ir brīvdabas kino un sabiedriskās ēdināšanas vietas, kas drīkstēs darboties līdz puleksten 2.00 naktī. 

Tikmēr bērnu nometnēs drīkstēs būt 30 bērni, savukārt pieaugušo neformālās izglītības pasākumos vienā grupā drīkstēs būt 50 cilvēki. Īpaši nosacījumi attiecas arī uz sporta treniņiem – vienā treniņgrupā drīkst būt ne vairāk kā 30 cilvēku, ieskaitot treneri. Līdz 31. jūlijam sporta pasākumiem iekštelpās, kuru kopējā publisko telpu platība ir mazāka kā 1000 kvadrātmetri, būs jānotiek bez skatītāju klātbūtnes. (Par ierobežojumu pakāpenisku samazināšanu izglītības un sporta jomā plašāk var izlasīt šeit). 

Ceļot joprojām nerekomendē

Neskatoties uz to, ka ceļošanas iespējas pamazām paplašinās, Veselības ministrija aicina rūpīgi izvērtēt ceļošanas nepieciešamību. Jārēķinās, ka ārvalstīs pastāv ne tikai lielāks risks inficēties ar COVID-19, bet arī nonākt karantīnā, kas būs jāievēro ceļojuma galamērķī. Vienlaikus jāņem vērā, ka šobrīd Eiropas Savienības ārējā robeža nav atvērta ceļojumiem, tādēļ nenotiek ceļojumi uz trešajām valstīm. Nenotiek arī ceļojumi uz Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas valstīm, kas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā ir publicētas kā valstis ar augstu risku sabiedrības veselībai. (Plašāk par to, kas jāievēro, atgriežoties vai iebraucot Latvijā no ārvalstīm, var izlasīt šeit).

Ar visiem nosacījumiem, kas turpmāk jāievēro gan uzņēmējiem, gan ikvienam Latvijas iedzīvotājam, var iepazīties 9. jūnijā valdības apstiprinātajos MK noteikumos "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai"