Kas palīdzēs jauniešiem atteikties no alkohola lietošanas?

Alkohola lietošana ir izplatīts iedzīvotāju veselību ietekmējošs paradums Latvijā, kas skar ne tikai pieaugušos, bet arī pusaudžus. Alkohola patēriņš valstī ir augsts – vidēji viens iedzīvotājs no 15 gadu vecuma gadā patērē 12,6 litrus absolūtā alkohola, kas atbilst gandrīz 140 pudelēm vīna.

Pēdējā gada laikā alkoholu lietojuši 77% piecpadsmitgadīgo jauniešu, bet pēdējā mēneša laikā – katrs ceturtais. Jauniešu augstā tolerance pret regulāru iedzeršanu, uzskatot, ka tā neatstāj ietekmi uz veselību, veicina kaitīgu paradumu izveidošanos un riskantu uzvedību. Latvijas jaunieši biežāk nekā viņu vienaudži citās valstīs sēžas pie transportlīdzekļu stūres alkohola reibumā, kā arī alkohola lietošanas rezultātā palielinās traumu risks, tiek izdarīti likumpārkāpumi, un izceļas konflikti ar apkārtējiem, kas ir biežākās jauniešu minētās alkohola lietošanas sekas.

Narkoloģes Maijas Jēkabsones padomi, kā jaunietim atteikties no alkohola lietošanas:
  • Kad esi pieņēmis lēmumu teikt alkoholam "nē", ir svarīgi pie tā turēties. Vieglāk varētu būt, ja izvēlēsies pavadīt laiku ar draugiem, kas nelieto alkoholu, un izvairīsies apmeklēt ballītes, kurās iedzer.
  • Ja jūti, ka nespēj tikt galā ar vēlmi lietot alkoholu, tev palīdzēs psihologs, ģimenes ārsts vai ārsts narkologs. Nebaidies lūgt viņiem palīdzību!
  • Rēķinies, ka draugi, ar kuriem kopā esi lietojis alkoholu, tevi mudinās iedzert un jautās, kāpēc atsakies. Sagatavojies tam jau laikus! Vislabākā atbilde ir pati vienkāršākā: "Nē, paldies!" Tā neprasa liekus paskaidrojumus.
  • Vari arī atklāti pateikt, kāpēc nevēlies iedzert, piemēram, rīt jādodas uz treniņu vai negribi justies slikti. Vari ierosināt aiziet kopā paēst vai pasākt kaut ko citu, lai novērstu domas no alkohola.
  • Ja jūti, ka ar paša spēkiem galā netiec, vērsies pēc narkoloģiskās palīdzības.