Uzzini! Uz kurām valstīm attiecas īpaši piesardzības pasākumi COVID-19 dēļ

Aktualitātes īsumā:

  • Saistībā ar COVID-19 saslimšanas izplatību Eiropā un citviet pasaulē no 12. marta Latvijā īpaši piesardzības pasākumi attiecināti uz kopumā uz 20 valstīm: Ķīnu, Dienvidkoreju, Irānu, Japānu, Singapūru, Itāliju, Spāniju, Franciju, Vāciju, Austriju, Šveici, Nīderlandi, Lielbritāniju, Zviedriju, Norvēģiju, Beļģiju, Dāniju, ASV, Grieķiju un Islandi. 
  • Ārpus Rīgas reģiona analīzes aizdomu gadījumos par COVID-19 pie cilvēka mājās ņems arī Centrālās laboratorijas speciālisti
  • NMPD ārkārtas tālruņa dispečeri pacientus varēs novirzīt arī uz mobilo analīžu nodošanas punktu, kas atrodas Latvijas Infektoloģijas centra teritorijā.

Veselības ministrija stingri aicina uz šīm valstīm nedoties, jo pastāv liels inficēšanās risks. Jāņem vērā arī tas, ka pēc atgriešanās no minētajām valstīm gan bērniem, gan pieaugušajiem 14 dienas būs jāpavada mājas karantīnā.

Paplašinot skarto valstu sarakstu, analīzes bez maksas uz COVID-19 tiks veiktas tiem cilvēkiem, kuri:

  • ir atgriezušies no augstāk minētajām valstīm; 
  • un 14 dienu laikā kopš izbraukšanas brīža viņiem sākušies gripai līdzīgi simptomi.
  • Šādos gadījumos ir jāzvana uz 113!

Savukārt, ja ir radušies kādi jautājumi saistībā ar COVID-19, iedzīvotāji var zvanīt Slimību profilakses un kontroles speciālistiem uz informatīvo tālruni 67387661 (darba dienās no pl.8:30 līdz 17:00).

Arī ģimenes ārsti, izrakstot darbnespējas lapas, ņems vērā paplašināto sarakstu ar valstīm, uz kurām ir attiecināti īpaši piesardzības pasākumi.

Kas jādara, ja parādās saslimšanas simptomi?

Ja 14 dienu laikā pēc atgriešanās no COVID-19 uzliesmojuma skartajām teritorijām parādās saslimšanas simptomi paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, – ir jāzvana uz 113. Nekādā gadījumā nevajag doties pie ģimenes ārsta vai apmeklēt publiskas vietas!

Šādi jārīkojas arī tiem cilvēkiem, kurus SPKC epidemiologi atzinuši par COVID-19 infekcijas slimnieku kontaktpersonām. Šajos gadījumos Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķu brigāde vai laboratorijas speciālisti pie pacientiem uz mājām dosies, lietojot īpašus aizsargtērpus. 

NMPD ārkārtas tālruņa dispečeriem ir iespēja  pacientus novirzīt arī uz mobilo analīžu nodošanas punktu, kas no 13. marta atrodas Latvijas Infektoloģijas centra teritorijā. Analīzes šajā punktā nodot varēs tikai tie pacienti, kuri iepriekš būs piezvanījuši uz NPD ārkārtas tālruni 113, ja, izvērtējot pacienta stāvokli, dispičeri izlems par iespēju veikt analīzes mobilajā punktā. Lai mazinātu slimības izplatības risku, bez iepriekšējas pieteikšanās un bez saslimšanas simptomiem uz analīžu nodošanas punktu doties nedrīkst! Tas nozīmē, ka analīzes šajā punktā veic tikai tām personām, kuras ir atgriezušās no COVID-19 skartajām valstīm un ir saslimšanas simptomi un iepriekš ir piezvanīts 113.

Analīžu paraugu noņemšanu dzīvesvietā veiks tad, ja COVID-19 slimībai raksturīgie simptomi nebūs izteikti. Nopietnos gadījumos analīžu veikšanai pacienti ar NMPD mediķu brigādi tiks nogādāti uz slimnīcām: 

  • Pieaugušie Rīgā – uz Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāru “Latvijas Infektoloģijas centrs”
  • Bērni no visas Latvijas – uz Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu Rīgā 
  • Pieaugušie reģionos – uz Ziemeļkurzemes reģionālo slimnīcu Ventspilī, Liepājas reģionālo slimnīcu, Vidzemes slimnīcu, Daugavpils reģionālo slimnīcu un Rēzeknes slimnīcu

Līdz šim Latvijā apstiprināti 16 saslimšanas gadījumi ar koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19 un mājas karantīna nozīmēta vairāk nekā 200 personām. Ņemot vērā, ka situācija Eiropā un Latvijā ir strauji mainīga, aicinām aktuālajai informācijai sekot līdzi SPKC mājas lapā.