Arī turpmāk ikviens varēs veikt valsts apmaksātu COVID-19 testu

Lai palašinātu iespējas atklāt COVID-19 slimības uzliesmojumus, arī turpmāk ikviens Latvijas iedzīvotājs varēs veikt valsts apmaksātu COVID-19 testu. Lai pieteiktos uz analīzēm, iepriekš jāpierakstās, zvanot pa tālruni 8303.

Iepriekš bija noteikts, ka šāda testēšanas kārtība būs spēkā līdz jūnija beigām, taču, mazinoties ar vīrusu saistītajiem ierobežojumiem, cilvēki arvien vairāk apmeklē publiskus pasākumus, kā arī dodas ārpus Latvijas, tāpēc veikt valsts apmaksātu COVID-19 testu varēs arī pēc 30. jūnija. (Paredzams, ka šāda kārtība būs spēkā līdz vasars beigām).

COVID-19 testu iespējams veikt arī tad, ja nav saslimšanas simptomu, taču analīzes īpaši ieteicams veikt tiem, kuriem ir saslimšanas simptomi, ja ir būts ārpus Latvijas vai ir apmeklētas dažādas vietas un pasākumi, kuros pulcējās daudz cilvēku un nav bijusi iespēja pilnībā ievērot piesardzības pasākumus. 

  • Ja nav saslimšanas simptomu, uz paraugu ņemšanas punktu drīkst ierasties arī ar velosipēdu, kājām vai ar sabiedrisko transportu (šajā gadījumā jālieto maska vai sejas aizsegs).
  • Ja ir saslimšanas simptomi (piemēram, klepus, paaugstināta ķermeņa temperatūra, drudzis, elpas trūkums), ieteicams vispirms sazināties ar ģimenes ārstu, kurš konsultēs par nepieciešamo ārstēšanu un nosūtīs uz COVID-19 testu.

Līdz pat gada beigām ierastajā kārtībā valsts apmaksātu COVID-19 testu joprojām varēs saņemt plašs personu loks, kuru uz analīzēm var nosūtīt ģimenes ārsts vai, piemēram, darba devējs (noteiktās nozarēs). 

Karti ar COVID-19 analīžu nodošanas punktiem visā Latvijā varat aplūkot šeit

Aicina atbildīgi ievērot pašizolāciju

Latvijā šobrīd novēro zemu infekcijas izplatību sabiedrībā, taču jauno saslimšanas gadījumu vidū pieaug no ārzemēm atbraukušo  slimnieku īpatsvars. Jāņem vērā, ka citās valstīs saslimšana ar COVID-19 ir augstāka, turklāt atsevišķās valstīs pat vērojams saslimstības pieaugums, tāpēc ir būtiski veikt testus un atklāt saslimšanas gadījumus savlaicīgi, lai ierobežotu infekcijas izplatību Latvijā. 

Tāpat ir būtiski atbildīgi ievērot 14 dienu pašizolāciju, iebraucot Latvijā no valstīm, kurās 14 dienu kumulatīvais saslimstības rādītājs pārsniedz 15 gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, kā arī ierodoties Latvijā no valstīm ārpus Eiropas Savienības. Pašizolācija jāievēro arī tad, ja minētās valstis šķērsotas tranzītā vai būts, piemēram, tikai attiecīgās valsts lidostā.

Lai nepakļautu citus inficēšanās riskam, pašizolācijas laikā ir jāuzturas dzīvesvietā vai citā izvēlētā uzturēšanās vietā un jāizvairās no tieša kontakta ar citiem. Tas nozīmē, ka nedrīkst doties uz darbu, uzņemt viesus vai doties ciemos, kā arī apmeklēt sabiedriskas vietas, kurās uzturas daudz cilvēku. Citi mājinieki, kuri dzīvo kopā ar pašizolāciju ievērojošo personu, var turpināt ikdienas gaitas kā ierasts.

Lai saglabātu epidemioloģiski labvēlīgu situāciju, iedzīvotāji ir aicināti turpināt ievērot fizisko distancēšanos, regulāri mazgāt rokas un dezinficēt virsmas, kā arī rūpīgi, ar atbildību pret sabiedrību, izvērtēt nepieciešamību doties ārpus valsts.

Aktuālajai informācijai par saslimstību ar COVID-19 Latvijā, var sekot Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā šeit.

Informācija par saslimstību ar COVID-19 citās valstīs katru piektdienu tiek atjaunota Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā šeit.