Atspēkojam mītus par zāļu aktīvās vielas izrakstīšanu

Pārmaiņas bieži rada šaubas un jautājumus, tāpēc skaidrojam jauno kārtību, sniedzot patiesu un pārbaudītu informāciju saistībā ar valsts kompensējamo zāļu jauno izrakstīšanas kārtību, kas stājusies spēkā 1. aprīlī. 

Atspēkojam 9 izplatītus mītus

Viens no izplatītākajiem mītiem - zemāka zāļu cena nozīmē sliktāku zāļu kvalitāti un vājāku iedarbību. Šeit jāņem vērā, ka, izstrādājot jaunas zāles, ražotāji veic apjomīgus pētījumus, lai pierādītu aktīvās vielas iedarbību un drošumu. Izpēte par līdz šim nezināmo aktīvo vielu prasa ilgu laiku un lielus finansiālus līdzekļus. Reizēm pētījumos tiek noskaidrots, ka jaunā aktīvā viela nav efektīva vai to nevar izmantot ārstēšanai. Līdz ar to šo patentēto (jeb oriģinālo) zāļu ražotājs vēlas atgūt ieguldījumus. Tāpēc šim uzņēmumam tiek piešķirtas monopoltiesības (patenta un datu aizsardzības veidā). 

Kad monopoltiesības beidzas (aptuveni pēc 10 gadiem), tirgū drīkst parādīties citu ražotāju tādas pašas zāles (tās sauc par ģenēriskām jeb patentbrīvām zālēm). Ģenērisko zāļu ražotājam nav nepieciešams veikt tik plašu izpēti, jo zāles jau daudzus gadus ir apritē. Tāpēc ģenēriskās zāles ir lētākas. Bet ģenērisko zāļu ražotājiem ir jāsniedz dati par to, ka viņu ražotās zāles ir līdzvērtīgas oriģinālajām zālēm ārstnieciskās iedarbības ziņā un atbilstoši dati par zāļu kvalitāti. Gan ģenērisko, gan patentēto zāļu ražošanas uzņēmumus pārbauda pēc vienādi stingriem kvalitātes standartiem, un tie ir vienoti visā Eiropā.

Tāpat jāatceras, ka zāles nebūs mazāk efektīvas, ja tām ir atšķirīgs nosaukums, izskats, krāsa un palīgvielas. Palīgvielas veido zāļu formu, krāsu, garšu un citas īpašības, bet neietekmē zāļu ārstniecisko iedarbību.

Jaunā kārtība pacientiem nodrošinās vienlīdz iedarbīgas, kvalitatīvas un drošas zāles par zemāku cenu.  Jau līdz 1. aprīlim 250 kompensējamiem medikamentiem ražotāji bija samazinājuši cenu. 
Pēc 1. aprīļa ir palielinājies kompensējamo zāļu skaits ar vienādu zemāko cenu, ļaujot pacientiem izvēlēties no plašāka zāļu klāsta. Vidējā summa, ko viens pacients pārmaksāja 2019. gadā par kompensējamām zālēm, nezinot, ka par zālēm ar tādu pašu iedarbību varēja maksāt mazāk, ja izvēlētos tāds pašas iedarbības, bet cita ražotāja medikamentu, ir 35,15 eiro.