Izzini cilvēka imunitāti aizraujošā spēlē IMUNO

Paula Stradiņa medicīnas vēstures muzejs aicina iepazīt cilvēka imunitāti galda spēlē IMUNO. Vienkāršā un aizraujošā veidā spēle piedāvā noskaidrot imunitātes darbības principus, mūsu izvēļu nozīmīgumu tās veidošanā un stiprināšanā, kā arī izzināt atklājumus imunitātes izpētes vēsturē. Spēle bez maksas ir lejuplādējama muzeja mājaslapā.

Ko organismā dara galētājšūnas? Vai var uztrenēt imunitāti? Un kā darbojas antivielas? Uz šiem un citiem jautājumiem vari atrast atbildes spēlē IMUNO. Imunitāte ir vesela sistēma, kurā sadarbojas šūnas, audi un orgāni, kopīgi mēģinot novērst patogēnu – baktēriju, vīrusu, sēnīšu – izraisītu saslimšanu. Vai zināji, ka mūsu imūnsistēma atceras katru mikrobu, ko tā jebkad ir sastapusi un ar ko tai ir nācies cīnīties? Spēles gaitā tiek iepazīti iekšēji un ārēji faktori, tajā skaitā, cilvēka izvēles, kas ietekmē imunitāti, kā arī izzināti būtiskākie atklājumi imunitātes izpētes vēsturē. Aizraujošā veidā tiek noskaidroti imunitātes darbības principi un mūsu izvēļu nozīmīgums tās veidošanā un stiprināšanā.

Šajā spēlē katrs spēles dalībnieks pārstāv vai nu patogēnus (PATO) vai imunitāti (IMUNO), katra spēlētāja mērķis – ar saviem lauciņiem ieņemt iespējami lielu teritoriju. Spēle paredzēta spēlētājiem no 7 gadu vecuma un lieliski noderēs gan spēļu vakariem mājās, gan izzinošām stundām skolās. Viss, kas ir vajadzīgs ir printeris, šķēres, līme un līmlente. Izdrukā spēles daļas un dodies izzinošā ceļojumā par imunitātes un patogēnu darbību!

Spēles noteikumi un faili pieejami šeit.

Ar spēļu vakariem un nodarbībām spēlētāji aicināti dalīties sociālajos tīklos, izmantojot tēmturi #spēleIMUNO.

Galda spēle IMUNO ir izstrādāta Eiropas Sociālā fonda projekta Nr 9.2.4.1/16/I/001 “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” ietvaros. Spēle tapusi Medicīnas vēstures muzeja sadarbībā ar Veselības ministriju, apvienību "Kolektīvs" un konsultantiem imunoloģi Dr. Tatjanu Ļiņovu un spēļu metodiķi Jāni Grunti.

Paula Stradiņa medicīnas vēstures muzejs pirmo reizi durvis apmeklētājiem vēra 1961. gadā un šobrīd ir viens no apmeklētāju iecienītākajiem muzejiem Latvijā. Jubilejas gads, kas sakrita ar ārkārtas situāciju pandēmijas apstākļos, mudina noskaidrot, kāds ir paša muzeja veselības stāvoklis un ko šajā kontekstā saprast ar veselības jēdzienu. Šiem jautājumiem veltīta Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja 2021. gada norišu programma.

Chart

Description automatically generated