SPKC seko epidemioloģiskās situācijas attīstībai saistībā ar jauno koronavīrusu

Informācija aktualizēta 06.02.2020 pl.16:30

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) seko epidemioloģiskās situācijas attīstībai un veiktajiem pasākumiem saistībā ar jaunā koronavīrusa (2019-nCoV) izraisīto uzliesmojumu. Atbildīgie dienesti Latvijā – Slimību profilakses un kontroles centrs, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests un universitātes slimnīcas – ir pastāvīgā saziņā par situācijas attīstību pasaulē un strādā atbilstoši Katastrofu medicīnas plānā noteiktajam gatavības režīmam. 

No 2019. gada 31. decembra līdz šim ziņots par  28 284 laboratoriski apstiprinātiem saslimšanas gadījumiem, ko izraisījis jaunais koronavīruss. 565 pacienti ir miruši. Latvijā līdz šim nav reģistrēts neviens koronavīrusa (2019-nCoV) pacients. 

Aktuālo informāciju angļu valodā par koronavīrusa izplatību var iegūt Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Kas ir koronavīruss?

Koronavīrusi ir vīrusu grupa, kas atrasta gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Cilvēkiem koronavīrusu infekcijas tiek reģistrētas visu gadu, īpaši rudenī un ziemā. Tie var izraisīt gan vieglas elpceļu infekcijas, gan smagas saslimšanas ar nopietnām komplikācijām (pneimoniju, nieru mazspēju) un pat nāvi. Nopietnus saslimšanas gadījumus iepriekš ir izraisījis SARS koronavīruss, kura rezervuārs dabā ir cibetkaķi un, iespējams, sikspārņi, un MERS koronavīruss, kura infekcijas rezervuārs dabā ir vienkupra kamieļi.

Koronavīrusa (2019-nCoV) infekcijas avots pagaidām nav zināms. Iespējams, tā arī ir zoonoze, jo daļa saslimušo bija saistīti ar Uhaņas Dienvidķīnas Jūras produktu un dzīvnieku tirgu. Ir apstiprināta šī vīrusa pārnešana no cilvēka uz cilvēku, tomēr, lai pilnībā novērtētu infekcijas izplatīšanās ceļus un riskus, ir nepieciešama papildu informācija.

Atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par jauno koronavīrusu var izlasīt SPKC mājas lapā.

SPKC turpina sekot situācijas attīstībai

Slimību profilakses un kontroles centrs seko jaunā koronavīrusa (2019-nCoV) uzliesmojumam un ir izplatījis rekomendācijas ārstniecības iestādēm un ārstiem, kā rīkoties, ja ir akūtas respiratoras saslimšanas gadījums personai, kura 14 dienu laikā pirms saslimšanas apmeklēja Ķīnas pilsētu Uhaņu vai bija kontaktā ar slimnieku, kurš ir saslimis pēc ceļojuma uz Uhaņu. Šādos gadījumos nekavējoties jāziņo SPKC.

Stingri pieturoties PVO rekomendācijām, speciālisti uzskata, ka ceļojums uz Ķīnu šobrīd nav drošs, un iesaka iedzīvotājiem uz turieni nedoties ne tikai saslimšanas risku dēļ, bet arī saistībā ar iespējamu apgrūtinātu atgriešanos. Eiropas Komisija noteikusi, ka katrs ievests 2019-nCoV infekcijas gadījums ir pakļauts epidemioloģiskajai uzraudzībai.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) ir apliecinājis gatavību  pacienta nogādāšanai stacionārā un pārstrādājis savu algoritmu – NMPD uz izsaukumiem dosies pie cilvēkiem ar gripai līdzīgiem simptomiem un kuri nesen bijuši Ķīnā vai bijuši tuvā kontaktā ar kādu Ķīnā pabijušo. NMPD vadītāja Liene Cipule uzsver, ka dienesta mediķi ir pilnībā gatavi šādām situācijām. Līdz šim arī pārbaudīts, ka algoritms šādu pacientu konstatēšanai darbojas.

Tāpat ir apzinātas rezerves, lai nepieciešamības gadījumā nodrošinātu ārstniecības personu aizsardzību. Gan Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca, gan Bērnu klīniskā universitātes slimnīca apliecina gatavību pacientus uzņemt un nodrošināt visu nepieciešamo palīdzību.

No 31. janvāra arī Nacionālajā references laboratorijā ir iespējama kvalitatīva Eiropas līmeņa diagnostika. Tas nozīmē, ka aptuveni 6 stundu laikā pēc parauga paņemšanas, ir iespējams pateikt, vai konkrētajam pacientam ir konstatēts koronavīruss. 

Papildu informāciju atradīsiet SPKC mājas lapā