Veselības speciālisti neiesaka ēteriskās eļļas lietot iekšķīgi
Pēdējā laikā arvien biežāk dažādās tīmekļvietnēs un sociālajos tīklos, kā arī neformālos pasākumos klātienē, tiek izplatītas un reklamētas ēteriskās eļļas. Eļļu izplatītāji piedāvā eļļas lietot arī iekšķīgi, pilinot uz gļotādas mutē vai pievienojot tās uzturam. Vai tas ir droši?
Veselības ministrijas un Veselības inspekcijas speciālisti brīdina, ka šāda ēterisko eļļu izmantošana var būt bīstama veselībai, jo ēteriskās eļļas ir koncentrēti dažādu ķīmisko vielu maisījumi, kas nav paredzēti lietošanai iekšķīgi. Ēteriskās eļļas var būt kairinošas, sensibilizējošas vai pat toksiskas cilvēka organismam. Piemēram, sassafras eļļai piemīt kancerogēnas un mutagēnas īpašības, sinepju eļļa ir toksiska, savukārt kumarīna eļļa un kanēļa mizas eļļa var radīt ādas kairinājumu. Nav ieteicams lietot ēteriskās eļļas neatšķaidītā veidā uz ādas vai gļotādas, kā arī lietot tās iekšķīgi.
"Ēdiens var būt zāles un var būt inde. Lietojot vielas, kas nav paredzētas uzturam, kā ēteriskās eļļas, sekas var būt neprognozējamas. Esiet atbildīgi par savu veselību un neiekrītiet tirgotāju slazdos,” mudina Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore un dietoloģe Laila Meija.
Ēteriskās eļļas nav reģistrētas kā zāles vai uztura bagātinātāji
Latvijā ēteriskās eļļas nav reģistrētas kā uztura bagātinātāji vai zāles, izņemot gadījumus, kad tās kā aktīvās vielas vai aromatizētājus izmantotas mazos daudzumos. Koncentrētas ēteriskās eļļas tiek izplatītas kā ķīmisko vielu maisījumi dažādiem nolūkiem saskaņā ar Eiropas Savienības un Latvijas normatīvajiem aktiem, kas paredz šo produktu īpašu marķēšanu, iepakošanu un citas prasības.
Tradicionāli ēteriskās eļļas izmanto aromterapijā (piemēram, gaisa aromatizēšanai), masāžā kopā ar bāzes eļļu, pievieno vannas ūdenim un tamlīdzīgi. Lai arī aromterapija Latvijā ir reģistrēta kā papildinošās medicīnas medicīniskais pakalpojums, tā neparedz ēterisko eļļu iekšķīgu lietošanu, tādējādi ēterisko eļļu ārstnieciskā iedarbība nav izvērtēta.
Reklamējot ēteriskās eļļas, tām nereti tiek piedēvētas ārstnieciskas īpašības, taču ēteriskās eļļas nav reģistrētas kā zāles, un to ārstējošais efekts nav pierādīts. Esiet vērīgi un pirms jebkura produkta lietošanas izvērtējiet par to pieejamo informāciju, tostarp uz iepakojuma norādītos brīdinājumus.
- Par to, vai konkrēts produkts ir reģistrēts kā uztura bagātinātājs, var pārliecināties Pārtikas un veterinārā dienesta Uztura bagātinātāju reģistrā.
- Latvijā reģistrētās zāles var pārbaudīt Latvijas zāļu reģistrā.
- Papildu informāciju par ēterisko eļļu klasifikāciju, marķēšanu, iepakojumu un reklāmu var uzzināt Veselības inspekcijas mājas lapā.