Jauniešus motivēs alkohola un cigarešu vietā izvēlēties veselīgas alternatīvas

Kampaņas „Spēks pateikt NĒ!” komanda devusies pirmajos izbraucienos uz Latvijas reģionu skolām, lai ar jauniešiem sarunātos par atkarību izraisošajām vielām un motivētu izvēlēties veselīgas nodarbes un hobijus. Pirmais pasākums 28. martā norisinājās Jelgavas 4. vidusskolā un Ozolnieku vidusskolā.

„Spēks pateikt NĒ!” komanda – ārste, narkoloģe Maija Jēkabsone un kampaņas vēstneši – "Latvijas Radio 5 - Pieci.lv" ētera personība Karmena Stepanova un pasākumu vadītājs Mārtiņš Kapzems ar 7. līdz 12. klašu jauniešiem runās par veselībai kaitīgu atkarību veidošanos un veselīgām alternatīvām smēķēšanai. Skolēniem būs iespēja sarunāties par atkarībām un piedalīties aktivitātēs ar vērtīgām balvām savu hobiju un interešu attīstībai.

Skolēnu tikšanās laikā pastāstīs par ieradumu spēku un veidiem, kā sev nevēlamos ieradumus mainīt un pieņemt lēmumus, kas nekaitē veselībai.

Skolas teritorija un tās apkārtne ir viena no vietām, kur jaunieši visbiežāk saskaras ar smēķēšanas vilinājumu. Tādēļ vizīšu laikā „Spēks pateikt NĒ!” komanda sadarbosies ar skolu vadību, lai vērstu uzmanību uz atkarību mazināšanu mācību iestādēs. Tieši pusaudžu un jauniešu vecumposms ir kritisks smēķēšanas pamēģināšanai un tās uzsākšanai. Lielākā daļa smēķētāju, kuri sasnieguši pieaugušo vecumu, smēķēt uzsākuši vēl pirms 20 gadu vecuma. Parasti pusaudži pirmo reizi pamēģina smēķēt 13–16 gadu vecumā.[1]

Narkoloģe Maija Jēkabsone atklāj dažus padomus, kas palīdzēs teikt smēķēšanai „nē” paša spēkiem:

  • Uzraksti iemeslus, kādēļ vēlies atmest smēķēšanu, un piestiprini lapu redzamā vietā;
  • Nosaki atmešanas datumu un iepriekšējā vakarā izmet cigaretes un visus ar to saistītos priekšmetus;
  • Atmet uzreiz, nevis samazini izsmēķēto cigarešu skaitu pakāpeniski. Ja smēķēsi nedaudz retāk, darīsi to intensīvāk (līdz pirksti deg);
  • Izstāsti draugiem, ka esi nolēmis atmest smēķēšanu! Palūdz draugiem un paziņām nesmēķēt Tavā klātbūtnē un nepiedāvāt Tev cigaretes;
  • Iemācies pazīt un novērot, kad un cik ilgi Tev ir vēlme uzsmēķēt. Parasti tā ilgst dažas minūtes un pāriet, ja pievērsies kam citam. Piemēram, labs palīgs ir fiziskas vai radošas nodarbes;
  • Maini ieradumus. Piemēram, ja Tu vienmēr smēķē ejot uz skolu, izvēlies citu maršrutu un nesmēķē. Tāpat arī izvairies no vietām, kur smēķē.

Līdz 23. aprīlim „Spēks pateikt NĒ!” komanda viesosies skolās arī Rīgā, Ventspilī, Liepājā, Daugavpilī, Rēzeknē, Jēkabpilī, Valmierā un Līgatnē.

Kampaņas „Spēks pateikt NĒ!” mērķis ir samazināt tabakas izstrādājumu un alkohola popularitāti un lietošanu jauniešu vidū un sabiedrībā kopumā. Kampaņa tiek īstenota ESF 9.2.4.1. pasākuma „Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” ietvaros.

[1] “Pusaudžu smēķēšanas paradumu raksturojums saistībā ar informācijas sniegšanu par smēķēšanu mācību stundās vispārējās izglītības iestādēs Latvijā” RSU, 2016.